Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ZBIORY I ICH HISTORIA


zbiory1
 

C
entrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola GAK (dawniej: Izba Pamięci Wincentego Pola) - to jedyne miejsce o charakterze muzealnym na terenie Wyspy Sobieszewskiej i jedno z dwóch w Polsce poświęcających pracę sylwetce Wincentego Pola.

Jednym z wielu zadań Centrum jest prezentacja życia i twórczości Wincentego Pola oraz dawnego, nadmorskiego charakteru Wyspy Sobieszewskiej.

Obecnie w skład struktury Centrum Wystawienniczego wchodzą następujące działy tematyczne:

1) Dział Ekslibrisu;
2) Dział Etnograficzny gromadzący zbiory z zakresu kultury materialnej Wyspy Sobieszewskiej oraz Żuław Wiślanych;
3) Dział Dokumentacji gromadzący wszelkiego rodzaju dokumenty związane z życiem i twórczością Wincentego Pola jak i terenu Wyspy Sobieszewskiej;
4) Dział Depozytów zawierający zbiory przekazane Izbie Pamięci w charakterze depozytu.


Początki Izby Pamięci Wincentego Pola były skromne: kilka pamiątek umieszczonych w pięciu gablotach w jednej z sal lekcyjnych pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 87.
Pierwsze eksponaty, które stały się podstawa gromadzenia zbiorów, zostały przekazane przez mieszkańca Wyspy Sobieszewskiej – Longina Malickiego, który tym samym stał się inicjatorem ekspozycji muzealnej.

Większość podarowanych eksponatów pochodzi z przełomu XIX i XX wieku oraz 20-lecia międzywojennego. Prezentowane przedmioty należały wówczas do świbnieńskich rybaków: Pawła Rućksa oraz Daniela Tesmera.

Obok zbiorów o charakterze etnograficznym Centrum Wystawiennicze posiada szereg eksponatów związanych z życiem i twórczością Wincentego Pola. Są to fotografie, obrazy, mapy, a nawet fotokopie rękopisów i korespondencji. W większości są to dary zarówno osób prywatnych jak i instytucji.

Wśród darczyńców wyróżnia się prawnuk poety – Adam Pol, który przekazał największą ilość prezentowanych eksponatów. Wśród nich na specjalną uwagę zasługuje bogaty księgozbiór. Pieczołowicie zbierany przez kolejnych społecznych opiekunów, nadaje niepowtarzalny charakter dzisiejszego Centrum. Podarowane przez pana Adama Pola wczesne wydania dzieł Wincentego Pola (z lat 40., 50., 60., 70. XIX w.) można uznać za prawdziwe „białe kruki”. Posiadają one wartość sentymentalną związaną z osobą darczyńcy oraz jego przodkiem.


W 2007 roku swoją działalność rozpoczął Dział Exlibrisu. Podstawą jego zbiorów stał się Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris z okazji 200. rocznicy urodzin poety, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów z całego świata m. in.: z Chin i Urugwaju. Obecnie zbiory ekslibrsiów Centrum przekraczają blisko dwa tysiące prac.

W 2012 roku dotychczasowa nazwa Izba Pamięci Wincentego Pola została zmieniona na Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola GAK.

zb1 zb2 zb3

 zb4

zb5


ZBIERAMY EKSPONATY

Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły  im. Wincentego Pola GAK (dawna Izba Pamięci Wincentego Pola) powstało z myślą o mieszkańcach Trójmiasta oraz turystach odwiedzających teren Wyspy Sobieszewskiej.

Centrum Wystawiennicze powstaje dzięki zaangażowaniu mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, a zwłaszcza ich hojności w dzieleniu się pamiątkami i wspomnieniami.

Przyjmujemy jako dary lub depozyty, pamiątki z przeszłości rodzin związanych z tym miejscem: dokumenty, zdjęcia, elementy wyposażenia wnętrz, przedmioty, które wyszły z użycia. Interesują nas zarówno rzeczy pochodzące z terenu Wyspy Sobieszewskiej, jak i Żuław Wiślanych.

Wszystkich Mieszkańców zapraszamy do współpracy w tworzeniu ekspozycji Centrum Wystawienniczego.

Poszukujemy pamiątek, które pozwolą nam zaprezentować historię naszej dzielnicy. Zależy nam, aby dzieje Wyspy Sobieszewskiej zaprezentować poprzez użycie pamiątek-eksponatów należących do rodzin, które zamieszkują ten teren.

Jeżeli chcesz nam pomóc w poszerzeniu zbioru eksponatów lub podzielić się swoimi wspomnieniami skontaktuj się z biurem Centrum Wystawienniczego:

e-mail:' ); document.write( addy54921 ); document.write( '' ); //--> Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. "> Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

EKSPONAT MIESIĄCA

Rok Myśliwca - Marzec

„(…)marzec u myśliwych „miesiącem szarego pola” zwany, bywa często jeszcze i bardzo mroźny i śnieżny; ale słońce wybija się coraz wyżej, dzień coraz dłuższy, panowanie wschodnich wiatrów nastaje, a wiosenne porównanie dnia z nocą sprowadza gwałtowne burze i zmienia nagle całą postać widoków natury (…)".

„(…) miesiąc to najszerszego rozlewu i panowania wód. Słotne burze i cieple wiatry topią nagle śniegi, woda dostaje się najprzód na lody nim je połamie (…) zwierciadło jezior i stawów podnosi się w górę, a tam nawet gdzie przez rok cały nie wystapi powódź, Graja fale w promieniach wiosennego słońca (…)”.

 5
 2

Kleszczka

"Kleszczka" - iglica drewniana służąca do wiązania i naprawy sieci szprotowych; długość 16,5 cm; szerokość 0,6 cm; wykonał rybak Daniel Tesmer (Świbno) w końcu XIX w.; Kolekcjoner: Longin Malicki, 8.12.1978. Zbiory Izby Pamięci Wincentego Pola

11937436 511116215722438 3119400230126113226 n 12002141 511116229055770 8610033363971867334 n

12038009 511116222389104 5576332366124588127 n


Rok Myśliwca

maj_11-600 maj_4-600 maj_5-600

maj_6-600 maj_8-600