Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
imprezy
Miesiąc Wykaz Tydzień Dzień Kategorie get as iCal Print
Wydarzenie: 'Dyferencje' Print
  Wystawa
Data: wtorek, 12 stycznia 2016 - 18:00

Wyspa Skarbów zaprasza:

 

12 stycznia 2016 (wtorek), godz. 18:00

Wernisaż wystawy fotografii Iwony Krzysztoń i Roberta Siwka

 

WWW BANNER - dyferencje

 

"Dyferencje"

 

Dwoje przyjaciół, Ona z Gdańska, On z Krakowa.

 

Iwona - fotografia jest jak pisanie książek, dlatego sie nią zajmuje. Pogodna i energiczna osoba otwarta na świat. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Świadomą fotografia zajmuje się od 2008 r. Ma na swoim koncie publikacje, wystawy, nagrody, wyróżnienia w konkursach: ”Gdańsk Odchodzący”; „Album Dla Gdańska”; udział w wystawach zbiorowych z GTTF z „Oruńskie Warsztaty Fotograficzne”; ”Oruński Detal”; „Gdańskie Żurawie”; wystawa indywidualna „Portret”. Swoje zdjęcia prezentuje w internecie: „Gdańsk Liryczny-Iwona Krzysztoń-prosta fotografia”.

 

Robert - skryty zamknięty w sobie, niechętnie pokazuje swoje zdjęcia choć fotografuje całe swoje dorosłe życie. Nie ma udziału w wystawach ani publikacjach bo nigdy o to nie zabiegał. Współpracuje z Krakowskim Centrum Choreograficznym.

 

Ich fotograficzne ścieżki spotkały się tam gdzie znajduje się ich główny i najważniejszy obiekt zainteresowań - człowiek.
Ludzi fotografują w różnych sytuacjach i kontekstach. Na wystawie Iwona  poprzez autoportret, uchyla rąbek tajemnicy. Czyjej? Może Twojej? Robert zagląda w dusze artystów i skupia się na ich oddziaływaniu na widza. Oboje budują to co w fotografii uważają za najważniejsze -  nastrój, uczucia, klimat.


 

Iwona Krzysztoń wystawaIwona Krzysztoń jest artystką zajmującą się fotografią. Nie jest zawodowym fotografem. Nie jest też amatorką. Fotografuje od 2008 roku i w tym czasie wypracowała własny, rozpoznawalny styl. Jest to owoc wytrwałej, świadomej pracy prowadzącej ku artystycznemu „badaniu” zjawiska, jakim jest człowiek, jego świat, portret wewnętrzny, choć poprzez zewnętrzne środki ekspresji pochwycony i trafnie opisany. Ten osobisty styl Iwony, to „dotykanie tajemnicy” człowieka, bowiem kobieta, może o tym na co dzień zapominamy, to człowiek pełny, czasem wrażliwszy, bardziej empatyczny i emocjonalny w relacjach ze światem, innymi i sobą samą. Zainteresowanie człowiekiem, ten artystyczny humanizm nie ma cech poszukiwania sensacji, epatowania erotyzmem, czy drastycznością, nie ma tu poszukiwania dziwności i zaskoczenia odbiorcy absurdem, ale jest rzetelna praca nad zrozumieniem kilku istotnych postulatów, kim jestem, co mnie boli, co mnie przeraża, a także co mnie fascynuje i daje wiarę w sens istnienia, tu, na ziemi…

Antoni Kozłowski

 
Robert Siwek praca2Robert Siwek Kim jest Robert Siwek? Muzyka i fotografia - dwie pasje obecne od dawna tak bardzo wpływające na całe życie Roberta. Swoje pierwsze zdjęcie wykonał bardzo dawno temu. Wtedy gdy z trudem mógł unieść aparat fotograficzny, mniej więcej w czasach gdy z nie mniejszym trudem udawało mu się odtwarzać na starym Supraphonie pierwsze pocztówki dźwiękowe. Świadoma fotografia zaczęła się znacznie później - 30 lat temu.
Czy Robert Siwek jest fotografem? Nie, nigdy tak by o sobie nie powiedział. Nie jest fotografem bo nie nosi ze sobą aparatu fotograficznego. Sięga po niego jak po płytę z ulubioną muzyką, jak po wykwintne danie. Z fotografią umawia się na spotkania. Nie jest fotografem ponieważ zdarzało mu się sięgać po aparat po to by go schować do torby a nie w celu wykonania efektownej fotografii przysparzającej poklasku na portalach społecznościowych.


Wiele lat fotografowania to dla Roberta wędrówka po meandrach tego co kiedyś uważano niemal za wiedzę tajemną. Godziny spędzone w ciemni, setki metrów zużytych klisz fotograficznych, przezrocza wywarły duży wpływ na jego obecne fotografowanie. Owocem tych doświadczeń jest oszczędność formy, dbałość o kadr, poprawna kompozycja, surowość, zamiłowanie do fotografii czarno-białej. Próżno doszukiwać się w fotografiach Roberta nadmiernej fascynacji współczesną techniką czy edytorami zdjęć. Te lata to lata poszukiwań w fotografii samego siebie. Lata emocji i fotograficznych rozczarowań.


Obecnie, fotograficzne ścieżki wiodą Roberta po krakowskich ciemnych i mglistych zaułkach. Nostalgia, zaduma, smutek, wstęgi narysowane przez auta jadące nie wiadomo po co i dokąd. To cecha charakterystyczna zdjęć naszego bohatera. Ścieżki fotografii przecinają się w okolicach krakowskiego rynku gdzie od wielu lat odbywają się festiwale teatrów ulicznych. To tutaj zaczęło się zaglądanie w zakamarki duszy. Duszy artystów i widzów. Tutaj ukształtowały się największe pasje fotograficzne, powstały pierwsze bardzo emocjonalne i ekspresyjne zdjęcia. Te zainteresowania po wielu latach zaowocowały współpracą z Krakowskim Centrum Choreograficznym, trwającą do dziś. Dzięki temu możliwe stało się poznanie ludzi związanych z tańcem współczesnym i lepsze zrozumienie obszaru swych głównych zainteresowań fotograficznych. Robert Siwek nie tworzy reportaży ze spektakli. Skupia się na emocjach, gestach, grze świateł, rejestruje ulotne, trudno dostrzegalne chwile. Aktorzy na fotografiach Roberta są na ogół smutni, nostalgiczni, cierpiący, jakby zastygli w zadumie. A może to nie są aktorzy? Może to Robert jest na tych zdjęciach? Raz silny i muskularny mężczyzna, innym razem delikatna ponętna tancerka, poniżana kobieta albo słaby i wątły facet zmagający się ze swymi słabościami? Być może. Kim jest Robert Siwek?

 

Wernisaż: 12 stycznia (wtorek) 2016 o godz. 18:00
Ekspozycja: 13.01.2016 – 29.01.2016
Wystawa czynna w okresie zimowym: pon.-pt. w godz. 10:00-20:00
WSTĘP WOLNY

 

 Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/136253880077212/


GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY

"WYSPA SKARBÓW"

 DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
80-680 Gdańsk Sobieszewo
tel./fax (0-58) 323 91 15
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

facebook: https://www.facebook.com/Wyspa-Skarb%C3%B3w-GAK-180596221975877/110 50 lat       partnerzy_01logo gdansk na www2partnerzy_03          110 g7226

Dom Sztuki - GAK Dom Sztuki GAK
Dworek Artura Gak Dworek Artura Gak
Winda Gak Winda Gak
Gama GAK Gama GAK
Projektornia GAK Projektornia GAK
Plama GAK Plama GAK
scenaminilogo Scena Muzyczna
Teatr GAK Teatr GAK
Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK