Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
imprezy
Miesiąc Wykaz Tydzień Dzień Kategorie get as iCal Print
Wydarzenie: 'Europejska Noc Muzeów' Print
  Festyn
Data: sobota, 19 maja 2018 - 16:00

WWW BANNER - enm

„Wyspa Skarbów” Gdański Archipelag Kultury oraz Stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka zapraszają na

Historia i dźwięk.
Europejska Noc Muzeów
w "Wyspie Skarbów". 


19 maja
2018 (sobota), godz. 16:00 - 20:00

 

 

Jaką tajemnicę skrywa modrzewiowy dworek w Orlinkach na Wyspie Sobieszewskiej? Jak wyglądała powojenna Wyspa Sobieszewska w latach świetności? Jaką opowieść snuje nadmorski las i czy rzeczywiście po zmroku strach ma wielkie oczy?

Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów organizowaną na Wyspie Sobieszewskiej. 
W tym roku opowiemy o historii rezydencji Alberta Forstera tzw. „Forsterówki” oraz zaprosimy na wykład opowiadający o mrocznej stronie dźwięku zakończony spacerem dźwiękowym. 


W programie:

16.00-19.00 – "Niepodległa" wystawa tekstów poświęconych tematyce niepodległościowej oraz "Jest takie miejsce" wystawa poświęcona historii budynku obecnej biblioteki. /Biblioteka Filia nr. 48/

16.00-16.30 - "Gromada Sobieszewo" - oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej

16.30-17.00 - "Albert Forster – biografia bezstronna". Prelekcja - dr Danuta Drywa
godz. 17.08 autobus komunikacji miejskiej do "Forsterówki" ul. Lazurowa 4*

17.15-18.00 – Wizyta na terenie „Forsterówki” (foto eksploracja) oraz prelekcja Waldemara Nocnego
godz.18.02 autobus komunikacji miejskiej ul. Turystyczna 3*

18.15-19.00 - Czy strach ma wielkie uszy? cz.1 - prelekcja Dariusza Brzostka – dr hab., prof. UMK w Toruniu.

19.00 - Czy strach ma wielkie uszy?cz.2. - dźwiękowy spacer po Wyspie Sobieszewskiej.

* - bilety komunikacji miejskiej we własnym zakresie.


 

Szczegóły programu:

Godz. 16.00-16.30 "Gromada Sobieszewo"- oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej w Izbie Pamięci Wincentego Pola / „Wyspa Skarbów” GAK, ul Turystyczna 3.

"Gromada Sobieszewo"
Wystawa czasowa w Izbie Pamięci Wincentego Pola

 

43Ekspozycja poświęcona powojennym czasom Wyspy Sobieszewskiej. Tematem przewodnim są spisane przez nieznanego autora wspomnienia z lat 40. i 50. opisujące ówczesne realia na Wyspie Sobieszewskiej oraz niepublikowane nigdy dotąd archiwalne fotografie Wyspy Sobieszewskiej z lat 70. XX w. wykonane przez Zdzisława Błażejczaka, prezesa Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Właściciel albumu, Stefan Andrzejczak przekazał go w latach 90. Stowarzyszeniu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej dla nowo tworzonego muzeum historii Wyspy Sobieszewskiej. To sentymentalna podróż do czasów powojennej świetności Wyspy Sobieszewskiej.
Godz. 16.30 – 17.00 
Albert Forster – biografia bezstronna / prelekcja dr Danuta Drywa / Muzeum Stutthof /„Wyspa Skarbów” GAK, ul Turystyczna 3

Bezstronna prezentacja poświęcona Albertowi Forsterowi, namiestnikowi Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie.  

 Muzeum Stutthof w Sztutowie.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945)

 

 

Dr Danuta Drywa – pracownik Archiwum Muzeum Stutthof, od wielu lat zajmuje się problematyką więźniów żydowskich w KL Stutthof oraz polityką narodowościową gauleitera Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie, Alberta Forstera, prowadzoną wobec Polaków na Pomorzu Gdańskim. Efektem prowadzonych przez nią badań są prace naukowe, popularno-naukowe poświęcone tej tematyce, m. innymi jest autorką publikacji „Zagłada Żydów w obozie koncentracyjnym Stutthof 1939-1945”, „Säuberungsaktion na Pomorzu Gdańskim w świetle dokumentów KL Stutthof 1939-1942”, a także wystaw, jak „Żydzi w KL Stutthof”, „Tajne nauczanie Polek w KL Ravensbrück” czy wystawy poświęconej Polakom w KL Gusen prezentowanej w Izbie Pamięci w Niewolnie. Ponadto zajmuje się opieką, gromadzeniem i opracowywaniem dokumentów związanych z działalnością obozu koncentracyjnego Stutthof a także związanych z pobytem Polaków w innych obozach koncentracyjnych.

 


Godz. 17.15. – 18.00 - Wizyta na terenie „Forsterówki”/ Foto eksploracja / prelekcja Waldemara Nocnego / ul. Lazurowa 4, Orlinki

 

GDAŃSK OKIEM PISARZA: „FORSTERÓWKA” WIDZIANA Z LEŻAKA
Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku

 

 

mForsterowka Orle 400"Forsterówka" - W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na historii Gdańska odcisnął swoje piętno Albert Forster, wyznaczony przez A. Hitlera na komisarycznego wodza partii narodowo socjalistycznej, tzn. gauleitera w Wolnym Mieście Gdańsku. Doprowadził on w 1933 r. do przejęcia władzy w mieście przez faszystów. Niebawem zaczął korzystać ze świeżo zbudowanego dworku myśliwskiego („Forsterówka”) usytuowanego w Orlinkach, wówczas Wordel… Obecnie cały kompleks pod nazwą "Wyspa św. Franciszka" znajuduje się pod opieką gdańskiej prowincji Zakonu Franciszkanów. 

 

 

waldemar-nocny-3

Waldemar Nocny - polski historyk, pedagog, pisarz i urzędnik samorządowy. Urodził się w Gdańsku w 1951 r., w części, która do dnia dzisiejszego zachowała swój naturalny charakter - między dwoma odnogami ujścia rzeki Wisły, w środowisku ludzi przybyłych z różnych stron świata, także tych, których korzenie rodzinne sięgają czasów osadnictwa holenderskiego XVI wieku. Kształcił się w Gdańsku, ukończył kierunek historii na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszkając całe lata w różnych dzielnicach tego miasta, w sposób naturalny utożsamiał się głównie z tą jego częścią, którą poznał jako pierwszą i sercu najbliższą.

 

 Godz. 18.15 – 19.00 

• Czy strach ma wielkie uszy? Cz.1. / prelekcja / Dariusz Brzostek – dr hab., prof. UMK Toruń / „Wyspa Skarbów” GAK, ul Turystyczna 3 

• Czy strach ma wielkie uszy? - Spacer Dźwiękowy / Dariusz Brzostek – dr hab., prof. UMK Toruń

 Stowarzyszenie SZTUKA CIĘ SZUKA


Fryderyk Nietzsche pisał przed laty, że „ucho, to narząd trwogi”, który „zdołał tak bardzo wydoskonalić się jedynie dzięki mrokom nocy, jako też zmierzchom ciemnych jaskiń i borów”. Powiada się też, że sprawiedliwość jest ślepa, zło mroczne, a strach cuchnie. Czy jednak lęk wydaje jakiś dźwięk? Czy zło posiada swoje brzmienie? Czy jest to raczej zgiełk i wrzask, czy może raczej milczenie i cisza nieskończonych przestrzeni, która przerażała Pascala? Czy miejsca opuszczone i porzucone niezmiennie milczą, czy też rozbrzmiewają pogłosem dawnych wydarzeń? I czy da się to wszystko usłyszeć?

Zapraszamy na spacer dźwiękowy po Wyspie Sobieszewskiej oraz wykład z dreszczykiem o mrocznej stronie dźwięku, który poprowadzi Dariusz Brzostek - audioantropolog i płomienny mówca, a bywa też muzykiem.

 

 

brzostek 5Dariusz Brzostek – dr hab., prof. UMK, teoretyk literatury, kulturoznawca (Katedra Kulturoznawstwa UMK). Interesuje się antropologią kulturową – szczególnie audioantropologią (sound studies), twórczością Stanisława Lema, psychoanalizą Jacquesa Lacana, poezją dźwiękową, muzyką elektroniczną i improwizowaną, horrorem i fantastyką naukową. Uczestniczył w nagraniu i produkcji kilkunastu albumów muzycznych (m.in. z grupami HATI i Molok Mun). Realizował nagrania terenowe w Polsce, Finlandii, Francji, Portugalii, Chinach i Maroku. Autor monografii: Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy (Toruń 2009) oraz Nasłuchiwanie hałasu. Audioantropologia między ekspresją a doświadczeniem (Toruń 2014).  

 

Spotkanie odbywa się w ramach projektu: Ucho w wodzie. Wyspa – Gra realizowanego przez Stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka. Projekt dofinansowano przez Gminę Miasta Gdańsk.


Godz. 16.00 – 19.00 Wystawa „Niepodległa” / Filia nr. 48 WiMBP, Sobieszewo / ul Turystyczna 3 

 

 

WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GDAŃSKU 

Filia nr 48 Wyspa Sobieszewska 

 

46W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Filia nr. 48 WiMBP w Sobieszewie zaprasza na wystawę tekstów poświęconych tematyce niepodległościowej, które były publikowane w 1918 r.
Prezentowane teksty ukazują postawy Polaków wobec zaborców i zaangażowanie mieszkańców ziem polskich w walkę o wolną Polskę. Na wystawie przedstawione są również biogramy wybitnych Polaków, których działalność polityczna przyczyniła się do odbudowy suwerennego Państwa Polskiego. Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów prezentowana będzie sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego.


Godz. 16.00 – 19.00 Wystawa „Jest takie miejsce” - Filia nr. 48 WiMBP, Sobieszewo / ul Turystyczna 3 

Filia nr. 48 w Sobieszewie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na wystawę poświęconą historii miejsca, w którym obecnie mieści się filia biblioteki. Jest to budynek znajdujący się przy ulicy Turystycznej 3. Na ekspozycji zobaczymy archiwalne zdjęcia budynku oraz zapoznamy się z bieżącymi publikacjami naukowymi filii.

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/events/268057730403249/

 


Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gak


Przychodząc na nasze wydarzenia, wyrażasz zgodę na upublicznianie swojego wizerunku na zdjęciach w mediach społecznościowych oraz innych materiałach promocyjnych wykorzystywanych przez "Wyspę Skarbów" GAK.

  partnerzy_01logo gdansk na www2partnerzy_03          110 g7226
Dom Sztuki - GAK Dom Sztuki GAK
Dworek Artura Gak Dworek Artura Gak
Winda Gak Winda Gak
Gama GAK Gama GAK
Projektornia GAK Projektornia GAK
Plama GAK Plama GAK
scenaminilogo Scena Muzyczna
Teatr GAK Teatr GAK
Zesp� Pie�ni i Ta�ca Gda�sk GAK Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK