Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
imprezy
Miesiąc Wykaz Tydzień Dzień Kategorie get as iCal Print
Wydarzenie: 'Gromada Sobieszewo' Print
  Wystawa
Data: sobota, 17 marca 2018 - 12:00

WWW BANNER - gromada

 

17.03.2018 r. /sobota/ godz.12:00

Gdański Archipelag Kultury wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola zapraszają:

„GROMADA SOBIESZEWO”

SPOTKANIE

 

Zapraszamy na spotkanie z  Gośćmi, którzy przeniosą nas do czasów świetności dawnego Sobieszewa. Zobaczymy najnowsze nabytki archiwalnych fotografii pochodzących z kolekcji Bartosza Gast oraz Macieja Mogilnickiego. Zaprezentujemy również sensacyjne wyniki badań o nieistniejącej już Stacji Ratownictwa Brzegowego znajdującej się nieopodal wejścia nr. 16 w Sobieszewie.

 

m 400 7 Bartosz K. Gast oraz Maciej Mogilnicki, autorzy ukazujących się od 2012 r. kalendarzy „Sobieszewo na starych pocztówkach” postarają się przybliżyć problematykę pracy nad tak specyficznym wydawnictwem. Dowiemy się m.in.: jakie dylematy towarzyszą przy wyborze fotografii, jak umiejętnie wykorzystać posiadany zasób zgromadzonego materiału. Jednocześnie autorzy opowiedzą o pracach i ciekawych historiach jakie towarzyszyły przy kreacji najnowszego kalendarza na 2018 r. Prezentacja będzie okazją do uzupełnienia swoich zbiorów o aktualne jak i archiwalne wydanie kolekcjonerskiego kalendarza.

 

 

 

W drugiej części zapraszamy na spotkanie prof. Antonim Komorowskim, który przedstawi efekty swoich badań i zaprezentuje nieznaną dotąd historię przedwojennej Stacji Ratownictwa Brzegowego, która była zlokalizowana na Wyspie Sobieszewskiej.

 

m 400 do plakatuW rejonie obecnej polskiej granicy morskiej (od Świnoujścia do granicy wschodniej) działało przed wojną ponad 25 Stacji Ratownictwa Brzegowego. Zasługą drużyn ratowniczych jest uratowanie wielu rozbitków i udzielenie pomocy jednostkom na mieliźnie w pobliżu brzegu.  Jedną z gdańskich Stacji Ratownictwa Brzegowego była stacja zlokalizowana w Bohnsack (dziś Sobieszewo). Powstała w 1891 r. i była wyposażona w łódź ratowniczą, którą przewożono w razie potrzeby do plaży na wózku torowym oraz w aparat rakietowy do wystrzeliwania rzutek. Do 2017 r. sądzono, że budynek stacji Sobieszewo został zniszczony podczas działań wojennych lub tuż po wojnie. Przypadek sprawił jednak, że podczas pobytu w Sobieszewie udało się odkryć, dzięki zachowanemu kształtowi dużego okna w Tawernie Robinson, iż budynek ten jest pozostałością dawnej Stacji. Ten sensacyjny fakt potwierdziły analizy dokumentów archiwalnych i pomiary elementów budynku. Na dodatek wykonano graficzną rekonstrukcję budynku stacji i nałożono jego zarys na współczesną fotografię Tawerny. Wyniki analiz i efekty rekonstrukcji będą mogli Państwo poznać podczas sobotniego wydarzenia w „Wyspie Skarbów” GAK na Wyspie Sobieszewskiej.


Bartosz Krystian Gast – entuzjasta i popularyzator Wyspy Sobieszewskiej, pasjonat współczesnej historii Sobieszewa. Założyciel i redaktor naczelny portalu Wyspa.pl – pierwszego portalu internetowego o Wyspie Sobieszewskiej. Od kilku lat kolekcjonuje przedwojenne pocztówki z Sobieszewa, Świbna, Górek Wschodnich i Przegaliny. Od 2012 r. razem z Maciejem Mogilnickim, wydaje kalendarz „Sobieszewo na starych pocztówkach”. W jego zbiorach, oprócz pocztówek z początku XX w., znajdują się ciekawe pocztówki z Wyspy Sobieszewskiej z lat 50., 60. i 70. Dzięki jego pocztówkom udało się ustalić położenie wielu budynków na Wyspie Sobieszewskiej, a także odtworzyć kurortowy charakter Sobieszewa z okresu międzywojennego.

www.facebook.com/SobieszewoNaStarychPocztowkach/

m 400 zdjecie bgast 2011
Maciej Mogilnicki - pasjonat historii i kolekcjoner, od urodzenia mieszkający na Wyspie Sobieszewskiej. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem pamiątek i zdjęć  związanych z historią Wyspy Sobieszewskiej. Szczególnie zainteresowany zmianami ludnościowymi i kulturowymi na terenach dawnego Wolnego Miasta Gdańska w latach 1945 - 1947.  Współautor  cyklu kalendarzy
" Sobieszewo na starych pocztówkach".
m 400 45-kadr

Antoni Franciszek Komorowski - prof. dr hab. Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, autor i współautor ponad 20 książek i monografii, artykułów i referatów naukowych. Jednym z obszarów zainteresowań prelegenta jest bezpieczeństwo morskie, historia techniki morskiej, żeglarstwo i turystyka. W dorobku profesor ma już kilka publikacji o stacjach ratownictwa w Gdańsku, Łebie, Ustce, Dziwnowie i Kołobrzegu. Zostały opublikowane głównie w zeszytach naukowych „Nautologia”, oraz wygłoszone w formie referatów.

m 400 Antoni Komorowski - kadr

 


 

 

WYSTAWA

 

5

Ekspozycja poświęcona powojennym czasom Wyspy Sobieszewskiej. Tematem przewodnim będą wspomnienia nieznanego autora z lat 40. i 50. opisujące ówczesne realia na Wyspie Sobieszewskiej. Dowiemy się m.in. o sytuacji na tym terenie tuż po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r., poznamy rys historyczny powstania Wyspy, etapy tworzenia administracji polskiej, rolnictwa, szkolnictwa etc.

 

6Uzupełnieniem narracji, będą niepublikowane, archiwalne fotografie Wyspy Sobieszewskiej z lat 60. i 70. wykonane przez Zdzisława Błażejczaka, prezesa Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Właściciel albumu, Stefan Andrzejczak przekazał go w latach 90. Stowarzyszeniu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej dla nowo tworzonego muzeum historii Wyspy Sobieszewskiej. To sentymentalna podróż do czasów powojennej świetności Wyspy Sobieszewskiej. Na kilkunastu czarnobiałych fotografiach uwieczniono m.in.: ówczesną przeprawę promową na Wyspę, port rybacki w Świbnie, śluzę w Przegalinie, wizytację gospodarstwa SHRO w Wieńcu, wizytę na terenie tzw. Forsterówki. 


Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/events/171826036937541/

 

Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gak


Przychodząc na nasze wydarzenia, wyrażasz zgodę na upublicznianie swojego wizerunku na zdjęciach w mediach społecznościowych oraz innych materiałach promocyjnych wykorzystywanych przez "Wyspę Skarbów" GAK.

  partnerzy_01logo gdansk na www2partnerzy_03          110 g7226
Dom Sztuki - GAK Dom Sztuki GAK
Dworek Artura Gak Dworek Artura Gak
Winda Gak Winda Gak
Gama GAK Gama GAK
Projektornia GAK Projektornia GAK
Plama GAK Plama GAK
scenaminilogo Scena Muzyczna
Teatr GAK Teatr GAK
Zesp� Pie�ni i Ta�ca Gda�sk GAK Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK