Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
imprezy
Miesiąc Wykaz Tydzień Dzień Kategorie get as iCal Print
Wydarzenie: 'Noc Muzeów' Print
  Festiwal
Data: sobota, 20 maja 2017 - 19:00

WWW BANNER - noc muzeów

 

O czym szepcze las? O czym opowiada morze? Co piszczy w trawie?

Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów organizowaną na Wyspie Sobieszewskiej.
W tym roku opowiemy o historii i o dźwiękach jakie kryją się na trzeciej pod względem wielkości wyspie polskiego wybrzeża.

Noc muzeów w Wyspie Skarbów

20 maja 2017 (sobota), godz. 19:00 - 23:00

wstęp wolny

 

Program

 

 

19:00 - "Gdzimape Wisły biegu koniec".
             O "Przełomie" i "Przekopie" Wisły.

Kiedy i gdzie powstał Przełom Wisły i co z tym wszystkim ma wspólnego wybitny polski poeta i geograf Wincenty Pol? Jak powstawał Przekop Wisły i dlaczego była to aż tak ważna inwestycja hydrotechnicza? Zapraszamy w podróż do XIX w. Pod lupę weźmiemy dwa wielkie wydarzenia jakie miały miejsce na Mierzei Wiślanej.

 
Gdzie wisły319:30 -  "Gdzie Wisły biegu koniec".
              Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

„Gdzie Wisły biegu koniec” to tytuł wystawy poświęconej rocznicom obchodzonym w 2017 r. Pierwsza z nich to Rok Rzeki Wisły, upamiętniający 550. rocznicę tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Druga, to 210. rocznica urodzin Wincentego Pola, poety i geografa, twórcy nazwy „Śmiała Wisła”. To także przyczynek do podzielenia się z wiedzą na temat dwóch ważnych dla Żuław Wiślanych ujść Wisły pod wsią Górki, powstałego w 1840 r. oraz tzw. „Przekopu Wisły” otwartego w 1895 r.

 

pawelPaweł Jarczewski - Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy. W „Wyspie Skarbów” GAK organizuje również warsztaty dla dzieci i młodzieży poświęcone tematyce marynistycznej. Dla dorosłych proponuje cykle prezentacji multimedialnych poświęconych historii Wyspy Sobieszewskiej, Żuław Wiślanych, historii budowy Przekopu Wisły. Realizator „Spotkań z historią i przyrodą Wyspy Sobieszewskiej”, Europejskiej Nocy Muzeów, Europejskich dni Dziedzictwa w „Wyspie Skarbów” GAK.

 

dzwiek20:00 - "Nowa kultura dźwięku"
         O kulturze artystów dźwięku oraz odbiorców opowie          Daria Sycz.

W ciągu ostatniego półwiecza wykształciła się nowa kultura dźwięku – kultura muzyków, kompozytorów, twórców sound artu i akademików, ale także wrażliwych odbiorców samego aktu słuchania oraz twórczych konsekwencji nagrywania, przenoszenia i odtwarzania dźwięków. Wydarzenia po roku 2000 dowodzą, że owa kultura „ucha” nabiera teraz szczególnego znaczenia. Bazując na najważniejszych tekstach, manifestach i komentarzach dotyczących muzyki dwudziestego wieku przyjrzymy się trzem wymiarom dwudziestowiecznej kultury dźwiękowej: poszerzaniu granic muzyki, nowym sposobom słuchowego doświadczenia i wpływowi rewolucji technologicznej na twórczość muzyczną.

 

dariaDaria Sycz - studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Pisze pracę licencjacką, w której bada i analizuje związki między socjologią, architekturą i dźwiękiem miasta. Interesuje się performatyką życia codziennego i zagadnieniami  krążącymi wokół ekologii akustycznej. Nowej kulturze dźwięku przysłuchuję podczas koncertów muzyki drone, noise i ambient. Współpracuje z „Wyspą Skarbów” GAK gdzie między innymi prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci oraz inne projekty edukacyjne.

 

21:00 - 23:00 - "Ucho w wodzie, czyli słuchanie Wyspy.
                         Warsztaty słuchania i tworzenia dźwięków/ Prowadzenie Małgorzata                             Kęsicka/ Stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka

O czym szepcze las? O czym opowiada morze? Podczas nocnego spaceru na Wyspie Sobieszewskiej posługując się prostymi metodami  zaznaczymy najbardziej charakterystyczne „dźwiękowe punkty” tego terenu. Będziemy tworzyć i uświadamiać sobie kontinuum dźwięku - ciszy. Będziemy łowić dźwięki jak ryby oraz słuchać pejzażu dźwiękowego Wyspy. Będziemy aktywnie uczestniczyć w reinterpretowaniu zastanego pejzażu dźwiękowego naszymi interwencjami dźwiękowymi. Powstanie w ten sposób kolektywna kompozycja złożona z zastanych dźwięków otoczenia i naszych dźwiękowych spontanicznych interwencji. Przekonamy się jak brzmi Wyspa, stosując inną perspektywę „wyłączonego światła”, będziemy podążali za swoim uchem nie (tak jak zazwyczaj) za okiem.

Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Gdańska.

 

mk3Małgorzata Kęsicka
Psycholog, muzyk instrumentalista. Gra na oboju i rożku angielskim muzykę od renesansu po najnowszą. Współpracuje z orkiestrami i z muzykami nieklasycznymi, m.in. Cappella Gedanensis, Brussels Philharmonic Orchestra, Adagio Chamber Orchestra, Krzysztof Topolski aka Arszyn, Natalia Grzebała. Muzyk eksperymentalno - improwizatorskiego Atmen Trio. Inicjatorka i producentka cyklu koncertów z okazji 190 urodzin G.F. Abegga. Współzałożycielka i w latach 2012- 2015 prezes Fundacji Nova Arte, wspierającej i promującej muzykę nową, w tym Chór Kameralny 441 Hz. Dobrze odnajduje się w działaniach łączących sztuki, wykraczających poza granice tradycyjnych stylistyk. Ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku oraz Królewskie Konserwatorium w Brukseli. Pracuje z dziećmi i młodzieżą autystyczną. Żywo zainteresowana kulturą dźwięku i słuchania. Swoje teksty publikowała w Ruchu Muzycznym i Glissando.

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/NocMuzeow3city/

 


Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/Wyspa-Skarb%C3%B3w-GAK-180596221975877/


110 50 lat       partnerzy_01logo gdansk na www2partnerzy_03          110 g7226

Dom Sztuki - GAK Dom Sztuki GAK
Dworek Artura Gak Dworek Artura Gak
Winda Gak Winda Gak
Gama GAK Gama GAK
Projektornia GAK Projektornia GAK
Plama GAK Plama GAK
scenaminilogo Scena Muzyczna
Teatr GAK Teatr GAK
Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK