Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
imprezy
Miesiąc Wykaz Tydzień Dzień Kategorie get as iCal Print
Wykaz wydarzeń piątek, 18 stycznia 2019
 sierpnia 2018września 2018października 2018
wtorek, 04 września 2018
MiniLab (18:00)
WWW BANNER - minilab

 

Minilab - to otwarty cykl małych form graficznych oraz ekslibrisów, który służy jako pole do eksperymentów, nauki i doskonalenia warsztatu graficznego który wykorzystuję w grafice pełno-formatowej. Ograniczenie wielkości oraz poruszanie się wyłącznie w obrębie druku na powierzchniach płaskich daje mi pole do szybkiego odnajdywania odpowiedniego stylu wykonania, tematu, wartości czy adekwatnych środków plastycznych które mogę następnie użyć w większej skali. Nie znaczy to jednak, że grafiki powstałe w ramach Minilabu są przekładane na duży format w dosłownym tego słowa znaczeniu. Chcę aby zachowały swoją autonomię i wyjątkowość, dlatego staram się czerpać z nich wyłącznie rozwiązania o charakterze uniwersalnym - uniwersalnym jako użyteczne 'narzędzie' dla grafika. Efektem jest zbiór różnorodnych tematycznie i stylistycznie grafik które pozornie mogą wydawać się wykonane przez zupełnie odrębnych twórców, a tak naprawdę stanowią elastyczny i chronologiczny agregat form z których każda może być rozpatrywana jako samowystarczalny obraz.„

Jakub Jaszewski

 

4 września 2018 (wtorek), godz. 18:00

MINILAB - Wernisaż wystawy grafik Jakuba Jaszewskiego

wstęp wolny

 

Jakub Jaszewski

 

Urodzony w 1986 w Toruniu. Studia na kierunku grafika, specjalność grafika warsztatowa – linoryt na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem w 2012, w 2016 uzyskany tytuł doktorski – obydwa pod opieką prof. Marka Basiula. Obecnie zatrudniony na stanowisku asystenta w Zakładzie Grafiki UMK w Toruniu. Głównymi obszarami działań graficznych są: linoryt (zarówno mała jak i pełnowymiarowa forma) oraz grafika cyfrowa.

 

Z grafiką czuję się związany od długiego czasu, kiedy to w wieku 8 lat po raz pierwszy dane mi było chwycić do ręki linorytnicze dłuto. Biorąc pod uwagę zróżnicowane podejście do tworzenia, nieustanną ewolucje w poszukiwaniu najtrafniejszych metod kreowania formy oraz rosnące zainteresowanie konstrukcją treści mogę się określić jako twórca poszukujący. Nie tyle w dekadenckiej potrzebie jałowej konsumpcji co w alchemicznym procesie filtrowania najczystszego, graficznego destylatu. Ad astra!

 

2016 EXL TT 01 15601 Jaszewski Jakub d

 

 

Jakub Jaszewski  jest laureatem I nagrody 8. Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną "Sny Gdańskiego Neptuna" organizowanego przez "Wyspę Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz Fundację Wspólnota Gdańska.

 


 

 

 

 Ekspozycja wystawy do 28.09.2018

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/events/221011945255350/

 


Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gaksobota, 08 września 2018
Od Przewodnika... (12:00)
WWW BANNER - edd 2018

 

„Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury, 
wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola

 

w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
zapraszają na otwarcie wystawy czasowej oraz na spacer historyczny

 


Od Przewodnika przez Bohnsack po Google Maps

Wystawa/Prelekcja/Spacer


8 września 2018 /sobota/ g. 12.00

 


capture 199 07092015 174735 stitchTematem przewodnim wystawy będzie bogato ilustrowany, przedwojenny folder turystyczny „Kurort i kąpielisko Bohnsack 1928-1929”, który przeniesie nas do lat 20-tych XX w. ówczesnego Sobieszewa, Kilkanaście czarnobiałych fotografii wraz z opisem pozwoli nam odkryć klimat dawnego Bohnsack. Natomiast trasa spaceru przygotowana została na podstawie mapy znajdującej się we wspominanej broszurze. Podczas wędrówki postaramy się dociec, jak w starą tkankę miejscowości wbudowano nowe elementy miejskie, których efekt jest nie zawsze przekonywujący.


Całe spotkanie stanie się okazją do porównań kąpieliska Bohnsack /Sobieszewo/ względem innych kurortów nad Bałtykiem. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Tomasz Kot, który swoją prezentację „Sopot - Weltbad, kurort, uzdrowisko, miejsce rozrywki” poświęci okolicznościom powstania kąpieliska w Sopocie. Jego przekształcenia w kurort i uzdrowisko, a także funkcjonowania jako ośrodek kultury i rozrywki. Od wieku XIX po dzień dzisiejszy.

 


fotka2fot Kalina KotTomasz Kot - dziennikarz, fotograf, pasjonat historii i życia codziennego Sopotu i Trójmiasta. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1999 roku prowadzi lokalny miesięcznik Kuryer Sopocki. Autor publikacji oraz licznych artykułów o tematyce historycznej, kryminalnej i społecznej dotyczących naszego regionu, publikowanych na portalu „Trójmasto.pl”. Jego najnowsza książka "Spacerownik Sopocki - Pięć tras po magicznych zakątkach Sopotu", to opis miejscowości z perspektywy spacerowicza, wybór kilku dróg wędrówki po Sopocie, z których każda pokazuje inne aspekty miasta.

 

Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski – absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy.

 

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/events/2132249133716663/

 

 

* W przypadku złych warunków atmosferycznych, zamiast spaceru odbędzie się pokaz multimedialny nawiązujący do tematu przewodniego wystawy i spaceru.
** DOJAZD: Autobusy linii: 112, 186. Dworzec Główny (przystanek początkowy) – Sobieszewo Wyspa (przystanek końcowy);

 

 


WWW KAFELEK - edd 2018Otwarcie wystawy: 08 września 2018 (sobota) godz. 12:00
Ekspozycja wystawy: 08.09 - 31.12 .2018
pon.-pt. godz. 10:00 - 20:00
sobota / niedziela nieczynne
Wstęp wolny


Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gakniedziela, 09 września 2018
Czerwony Kapturek (12:00)
WWW BANNER - Czerwony Kapturek

 

Fundacja Sopot Centralny, Teatr Gdynia Główna oraz „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury
zapraszają na spektakl

 

Czerwony Kapturek - trochę inna historia

wstęp: 10 zł (9 z kartą do kultury)

 

Dawno…a w zasadzie nie tak dawno temu, w pewnym lesie, który nie jest za daleko, razem z mamą żył sobie Czerwony Kapturek, który nie był do końca zwykłą dziewczynką. Żył tam też Wilk, który musiał emigrować z innego lasu, Gajowy – prawdziwy macho, oraz bardzo mądra Babcia. Ich losy połączyła pouczająca, zabawna, ale jakże ważna przygoda.

 

Czy cukierki są rozwiązaniem na wszystkie problemy? Czy Wilka da się oswoić? Czy władza oznacza bezkarność? W trochę innej historii Czerwonego Kapturka bohaterowie będą musieli znaleźć odpowiedzi na te pytania.

 

W bajce ożywiony świat formy rodzi się z elementów garderoby i słodyczy. W lumpeksie kulturowych przebrań, z którego skonstruowany jest każdy z bohaterów, wcale nie jest tak łatwo zrozumieć, co jest dobre, a co złe, co ważne, a co nieistotne. Cukierkowy, wyimaginowany świat małej dziewczynki, musi zderzyć się z nieco bardziej gorzką rzeczywistością lasu, którym Gajowy nie opiekuje się, jak powinien. Stereotypowe postrzeganie Wilka, wcale nie pomaga rozwiązać tych wszystkich problemów.

 


Spektakl wg autorskiej wersji.

scenariusz i reżyseria:
Piotr Srebrowski

wykonanie:
Monika Bartoszewicz,
Radosław Smużny,
Patrycja Pośpiech,
Piotr Srebrowski
scenografia:
Monika Ostrowska

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/events/291372571608238/

 

Po spektaklu zapraszamy do stoiska Fundacji Pomorze Dzieciom.


fundacja

Stoisko charytatywne Fundacji Pomorze Dzieciom

Hospicjum Pomorze Dzieciom powstało, aby śmiertelnie chorym dzieciom i ich rodzinom zapewnić bezpieczny pobyt w rodzinnym domu w ostatnim okresie życia dziecka. Zapewniamy całodobową, kompleksową opiekę medyczną, a także udzielamy wsparcia psychologicznego i socjalnego całej rodzinie, którą staramy się wspierać również w okresie żałoby.
Nasi podopieczni przebywają w swoich domach razem z bliskimi, a my dojeżdżamy do nich często pokonując bardzo odległe trasy. Działamy w promieniu ponad 100 km od Gdańska. Kierujemy się zasadą: „skoro nie możemy dołożyć dni do życia naszych Dzieci, dołóżmy życia do Ich dni”, dni których zwykle pozostało niewiele, ale dzięki naszym wspólnym działaniom na pierwszym planie jest miłość, czułość, bliskość i Rodzina.


Fundacja Pomorze Dzieciom
Al. Józefa Hallera 140
80-416 Gdańsk


www.pomorzedzieciom.pl

fundacja


Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gaksobota, 15 września 2018
Wyspa Na Ludowo (15:00)

WWW BANNER - potańcówka

"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na
cykl spotkań z kulturą tradycyjną Polski:
wykład, warsztaty, muzyka na żywo.
Wstęp wolny.


15 września 2018 (sobota)

foto potrojne 1 640

 godz. 15.00-16.00

Wykład:
Po co dziś komu stare granie?
Rzecz o społecznej funkcji muzyki tradycyjnej.


Prowadzenie - Maciej Żurek, socjolog, skrzypek, pszczelarz,
lider Stowarzyszenia "Tratwa".
Miejsce: Galeria "Wyspa Skarbów" GAK.

Nie nowiną jest że, dawniej, w tradycyjnych społecznościach muzyka stanowiła oś gromadzenia się lokalnej wspólnoty. Dobrze znane wszystkim dźwięki nieodłącznie towarzyszyły celebrowaniu i potwierdzaniu wspólnie wyznawanych wartości. Pieśni były po to by śpiewać je wspólnie, muzyka instrumentalna po to, by razem tańczyć i współtworzyć muzykę. Było to możliwe, gdyż niemal każdy członek tradycyjnej wspólnoty wyposażony był w podstawowy zestaw kompetencji kulturowych. Każdy przecież potrafił tańczyć tańce ze swojej okolicy i znał podstawowy zestaw 100 pieśni na różne okazje. 

 

Nie nowiną jest też, że współczesność skonstruowana jest zupełnie inaczej. Czy ciągle potrafimy coś razem? Czy to ważne byśmy potrafili? Czy słowo wspólnota ma jeszcze sens? A może stało się niebezpiecznym narzędziem społecznego wyłączania? A może o wspólnej przestrzeni trzeba myśleć dziś zupełnie inaczej? No i jak ma się do tego starodawne granie?

 

Z powyższymi kwestiami zmierzymy się podczas wykładu, który mam nadzieje stanie się wspólnym namysłem. 


godz. 16.30-18.30

Warsztaty
polskich tańców tradycyjnych: mazurki, polki, oberki, kujawiaki.

Grupa wielopokoleniowa. Prowadzenie - Maciek Żurek z kapelą.
Miejsce: dawny O.W. "Drogowiec", ul. Turystyczna 1, Sobieszewo.
Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia: tel. 58 323 91 15 oraz Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Drogowiec 17

Tańczyć zasadniczo może każdy bez wyjątku. Kiedyś ludzie nie byli znacząco inni - a niemal każdy umiał, dlatego i teraz każdy nauczyć się może. A warto!
Mało jest bowiem zajęć tak udanych, wesołych i pożytecznych jak hulanie mazurków i poleczek, o kujawiakach i oberkach nie wspominając. Jak je hulać i czym się jedne od drugich różnią dowiemy się podczas ekspresowego warsztatu, który sprawi, że na każdej tradycyjnej zabawie tanecznej, będziemy czuć się jak we własnym domu.

 

 


kociewska familia 

godz. 18.30
JANO TAN, JANO TAN.
RAJBY, ZMÓWINY I ZRĘKOWINY NA KOCIEWIU

Fragment kociewskiego wesela zaprezentuje zespół folklorystyczny "Kociewska Familija" z miejscowości Pinczyn (gmina Zblewo).
Scenariusz do spektaklu powstał na podstawie "Wesela Kociewskiego" Bernarda Sychty, "Wesele na Kociewiu" Emilii Rulińskiej oraz opracowań własnych zespołu.
Czas trwania: 40 min.
Miejsce: dawny O.W. "Drogowiec".

+ SCENKA KOCIEWSKA: opis stroju kociewskiego, animacje dla najmłodszych.

godz. 20.00-24.00
ZABAWA TANECZNA
z animacją tradycyjnych
tańców polskich.
Zagrają:

Kapela NIWIŃSKICH

MAŻURKI - kapela rodzinna.


Miejsce: dawny O.W. "Drogowiec".

WSTĘP WOLNY

 taniec

Wydarzenie sfinansowane ze środków
Miasta Gdańska w ramach
Programu Rozwoju Społecznego Wyspy Sobieszewskiej.


 ORGANIZATOR:
"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury

 

WSPÓŁORGANIZATOR:
Urząd Miasta Gdańska


PARTNERZY:
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska

Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej

PLAKAT - potańcówka 03 09 5

 
Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40 
https://www.facebook.com/events/1104035103077459/

 Informacje o artystach:

 

m zurek 640Maciej Żurek – socjolog, skrzypek, pszczelarz, lider Stowarzyszenia "Tratwa". Uczeń skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych. Założyciel i członek Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego – działającej od 1999 r. inicjatywy, skupiającej praktyków i badaczy polskiej muzyki tradycyjnej. Pomysłodawca i współzałożyciel wiejskich Szkół Tradycji w Przystałowicach Małych i Glinie (Południowe Mazowsze), oraz Wiejskich Klubów Tańca działających w kilku wsiach regionu. W latach 1999–2001 współpracownik lubelskiej fundacji "Muzyka Kresów". Twórca i lider programu "Miedza" poświęconego skrzypcowej muzyce Centralnej Polski i Kurpi Zielonych, realizowanego przez Stowarzyszenie "Tratwa" w latach 2000–2001. W 2002 r. stażysta Bengalskiego "Theatre House" – instytucji skupiającej wokół siebie mistrzów indyjskiej sztuki tradycyjnej. Uczestnik badań terenowych w Polsce (Kurpie Zielone, Radomskie, Lubelskie i Sieradzkie) i Bretanii.

 

Maciej Żurek i przyjaciele - mazurek z przyśpiewkami https://www.youtube.com/watch?v=DXCD4F4imKs

 

Mażurki - kapela rodzinna. Gra oberki, poleczki, rdzuchowiaki a przede wszystkim mazurki po Janie Gacy - nieżyjącym już skrzypku mikroregionu Kajoków (radomskie). Skład kapeli, której trzon stanowi mąż i żona, nawiązuje do starodawnej koncepcji „biedakapeli", w której, z przyczyn budżetowych, grali wyłącznie członkowie rodziny, bez względu na poziom muzycznych kompetencji. Tu jednak jest inaczej - Jan Gaca, patron kapeli Mażurki, znakomicie wyszkolił w muzykanckim rzemiośle wszystkich jej uczestników. Dlatego Mażurki, niemal tak sprawnie jak ich mistrz, potrafią porwać do tańca pulsującego dostojnym szaleństwem. 

 

Maciej Żurek - skrzypce, śpiew
Joanna Żurek - basy, bębenek obręczowy
Antek, syn Macieja - bębenek obręczowy, śpiew


Zespól folklorystyczny Kociewska Familija powstał w lutym 2013 r. Liczy 30 członków.  Repertuar przygotowywany przez zespół to przede wszystkim scenki, pieśni, przyśpiewki dotyczące zwyczajów, tradycji panujących na Kociewiu. Kierownikiem zespołu i autorką scenariuszy scenek, przedstawień jest Zyta Mikołajewska. Oprawą muzyczną zajmuje się akordeonista Mirosław Cierpioł oraz skrzypaczka Lucyna Kreft-Surowiec. W zespole grają: na akordeonie - Szymon Bednarek, na kontrabasie - Mateusz Basara, na skrzypcach diabelskich - Weronika Rogaczewska.


Kapela Niwińskich - to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy a także współpracujący z nimi min. Angela Zajcewa, Jacek Mielcarek, Katarzyna Szurman. Muzycy repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła, grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach. 

 

Skład:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Angela Zajcewa – skrzypce
Katarzyna Szurman - harmonia trzyrzędowa
Jacek Mielcarek – klarnet, saksofon
Agnieszka Niwińska - bęben obręczowy / baraban

 

Jacek Mielcarek, niewidomy muzyk jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w czasie studiów dostał wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po ukończeniu studiów koncertował w Kanadzie i USA wraz z czołówką polskich muzyków rozrywkowych. Po powrocie do kraju zajmował się rozpowszechnianiem muzyki jazzowej, występując w klubach, a także prowadząc audycje w Radiu Opole, w których przedstawiał najnowsze nagrania jazzowe znanych i mniej znanych artystów. Jako solista – wokalista i saksofonista z Opole Big Band, działającym przy Filharmonii Opolskiej występował m. in. na Festiwalu Jazzowym w Montreux, zyskując bardzo przychylne recenzje zarówno krytyków, jak i publiczności. Jacek Mielcarek jest członkiem Kapeli Brodów. Grał z Adamem Strugiem – laureatem I nagrody im. Cz. Niemena oraz TV Polonia Festiwalu Nowa Tradycja 2008. W 2008 r. powstało Jacek Mielcarek Trio. W 2010 r. z własnym zespołem NISZA na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” otrzymał nagrodę specjalną. W 2011 r. z Katarzyną Szurman tworzy etnojazzowy, eksperymentalny zespół Śliczne Goździki. Od 2012 r. gra w zespole Ani Brody, z którą nagrał do tej pory trzy płyty. W 2015 r. ukazała się autorska płyta duetu Jacek i Jakub Mielcarek, zat. „I co dalej?"

Wstęp wolny

drogowiec

Z A P R A S Z A M Y!


Zaplanuj czas na kolejne spotkania z kulturą ludową w Wyspie Skarbów!

 

13 października 2018 (sobota), godz. 12:00 - 15:00

WYŚpiew na WYSpie - warsztaty przyśpiewek dla mężatek i panien

 

 

10 listopada 2018 (sobota), godz. 12:00 - 16:00

 

Tradycyjne pieśni wojackie - warsztaty głosowe dla mężczyzn

 

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

 


 

Sfinansowane ze środków Miasta Gdańsk, w ramach Programu Rozwoju Społecznego Wyspy Sobieszewskiej

 

loga

 


Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gakwtorek, 25 września 2018
Zwierzęta Morza Bałtyckiego (18:00)
WWW BANNER NEW - ekslibrys

Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”, Fundacja „Wspólnota Gdańska”,
Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk
zapraszają na

 

Wernisaż wystawy pokonkursowej
9. Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną

 

„Zwierzęta Morza Bałtyckiego”

 

25 września /worek/ godz. 18.00

Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk
ul. Wałowa 15, Gdańsk /Gmach historyczny/

 

 

Tegoroczna edycja 9. Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną pt. „Zwierzęta Morza Bałtyckiego” ogłoszona w marcu 2018 r. zgromadziła blisko 240 autorów z całego świata m.in.: Chin, Tajlandii, Argentyny, USA, Meksyku, Rosji, Urugwaju, krajów europejskich. Profesjonalni twórcy i amatorzy nadesłali 470 prac nawiązujących do tematyki konkursu. Poprzez misterne zmagania uczestników konkursu chcieliśmy zwrócić uwagę na niezwykłych mieszkańców fal Bałtyku odznaczających się unikatową barwą, rozmiarami, jak i nazwą. Kiełż, chełbia modra, bełtwa, to tylko niektóre z nich. Najlepsze prace wybrane przez jury będą mogli Państwo obejrzeć na Wystawie w Gmachu Historycznym Biblioteki Gdańskiej PAN.

obrady 29 08Prace konkursowe oceniło jury w składzie:
- prof. Martin R. Baeyens - emerytowany profesor Królewskiej Akademii Sztuki w Gandawie (Belgia) – przewodniczący;
- prof. dr Hasip Pektaş – profesor Uniwersytetu Nişantaşı w Stambule (Turcja), przewodniczący Istanbul Exlibris Society;
- Bogumiła Omieczyńska - Kustosz Kolekcji Ekslibrisu Muzeum Zamkowego w Malborku;
- dr hab. Magdalena Hanysz-Stefańska - Kierownik Katedry Grafiki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku;
- dr Aleksandra Prusinowska – artysta malarz, grafik, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku;


 

 

W kategorii techniki tradycyjne I nagrodę jury przyznało
Veselin Damyanov-Ves (Bułgaria) za zestaw prac „Animals of the Baltic Sea I”, „Animals of the Baltic Sea II”, „Animals of the Baltic Sea III”.
tradycyjna 01 


 komputer 01 W kategorii technik komputerowych I miejsce zajęła
Barbara Kasperczyk (Polska) za zestaw prac „Meduza I”, Meduza III”

 

GRAND PRIX KONKURSU otrzymał
Krzysztof Marek Bąk (Polska) za zestaw prac „Ekslibris opus 1431”, „Ekslibris opus 1432”
grand prix 


Obok nagród za zajęcie I, II I III miejsca i wyróżnień w dwóch technikach: tradycyjnej i komputerowej, swoje nagrody specjalne wręczą:

- Teresa Kuśmierska – Dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury
- Andrzej Stelmasiewicz - Prezes Fundacji Wspólnota Gdańska
- dr Anna Walczak - Dyrektor Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk
- dr hab. Krzysztof Polkowski, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku


Wernisaż wystawy: 25 września 2018 /wtorek/ godz. 18.00
Ekspozycja wystawy: 26. 09.-31.10. 2018 r. w godzinach otwarcia biblioteki: pn, wt, czw, 9.00 – 19.00, śr, pt 9.00 – 15.00
Wstęp wolny 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/events/453624071799500/

 

Organizatorzy

logo gak   logo gak of  logo fwg


Partnerzy

logo balticarium  logoPANBG 1   asp gda thumb


Patroni Medialni

 02 TVP KULTURA RGB logo trojmiasto  logo radiogdansk  logo gdansk 

 

Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gakpiątek, 28 września 2018
Zajęcia - Spotkanie Organizacyjne (18:00)
DRUK PLAKAT - Spotkanie organizacyjne

NA SPOTKANIU

DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ

O CAŁEJ OFERCIE

ZAJĘĆ WYSPY SKARBÓW:

 

JOGA

ZUMBA

GIMNASTYKA

WOKALISTYKA

NAUKA GRY NA GITARZE

CERAMIKA I RZEŹBA CERAMICZNA

JĘZYK ANGIELSKI

JĘZYK NIEMIECKI

PLASTYKA DLA DZIECI

TRENUJ SWÓJ GŁOS

MAŁY GOSPEL

TANIEC DLA DZIECI

INSTRUMENTY DĘTE


 


Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gakFestiwal   Festyn   Koncert   Konkurs  
Teatr   Warsztaty / zajcia   Wystawa