Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
imprezy
Miesiąc Wykaz Tydzień Dzień Kategorie get as iCal Print
Wykaz wydarzeń piątek, 18 stycznia 2019
 lutego 2018marca 2018kwietnia 2018
wtorek, 06 marca 2018
ENERGIA (18:00)
WWW BANNER - Formela

 

„Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury
zaprasza na wernisaż wystawy Karola Formeli

ENERGIA
6 marca (wtorek) 2018 godz. 18.00 wstęp wolny

 
Karol Formela – Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z rysunku i tytuł magistra sztuki obronił pod kierunkiem Anny Tyczyńskiej. Licencjonowany kulturoznawca, grafik oraz specjalista od spraw reklamy. Artysta interdyscyplinarny, zajmuje się zarówno malarstwem, rysunkiem, instalacjami, jak i szeroko pojętą sztuką teatralną. Współzałożyciel offowego teatru Teorikon. Obecnie kustosz oraz kurator wystaw w Filharmonii Kaszubskiej.

 
„Chyba jestem typem artysty filozofa albo po prostu lubię się zastanawiać.... zapytałem się wtedy jaką energię niesie ze sobą obraz, na który patrzę ?

 
I kiedy poczułem odpowiedź (bo ją poczułem, a nie rozumiałem) zastanowiło mnie w jaki sposób zachodzi ten proces....jak energia obrazu przeistacza się w emocję (taką emocję jeszcze nie głęboko zakorzenioną we mnie ale ogarniająca stopniowo). Czym jest ta energia skoro swobodnie przenika z formy obrazu w uczucie i czy jest widzialna czy też nie ? Przy czym paradoksalnie pochodzi z obrazu…?

 
Zastanawiam się nad tym jaką ta energia reprezentuje formę... i przyznam, że na drodze doświadczeń dostrzegłem różne jej prezentacje. Ta wystawa jest jedynie perspektywą, w której dostrzegam energię i dzielę się tym spostrzeżeniem, aby inni byli bogatsi o moje spojrzenie na nią ...”

 
Energia” to seria obrazów na płótnie charakteryzująca się niezmiennym doborem jedynie trzech barw korespondujących ze sobą. Czerń biel oraz złoto tworzą zróżnicowane formy zarówno przedstawiające jak i abstrakcyjne. Wszystkie jednak oscylują wokół tematu zjawiska energii w semantycznej treści lub też w samej formie malarskiej.

 

senPojęcie jakie kryje się w słowie „Energia” dotyczy fizyki ale semantyczne zaczyna poszerzać sprecyzowane wcześniej znaczenie. Od lat zastanawia mnie zjawisko przeistaczania się energii...
Wiele lat temu oglądając dzieło współczesnego artysty w jednej z poznańskich galerii przyłapałem się na emocjonalnym odbiorze dzieła którego ładunek był nacechowany niebywała zabawnością. Pomyślałem wtedy, że obraz ten jest jak tekst, który do mnie dotarł i zamienił się w emocje. Tak doszedłem do wniosku, że obraz naładowany jest energią, która przechodzi na mnie w inna postać...
Weźmy na przykład kawałek drewna, który jest materią. Przy zetknięciu z bardzo wysoką temperaturą spala się, tworząc ogień. Popiół pozostały po spaleniu to materia, a reszta drewna ulega transformacji w gazy, które ulatują gdzieś w świat i stają się potrzebne w innym miejscu. Podczas tej transformacji nie ginie ani jedna cząstka, następuje jedynie zmiana formy istnienia.
W kontrze do tej myśli pojawiła się inna teza.... a może obraz jest jedynie kodem aktywizującym energie we mnie wtedy jednak przypomniałem sobie, że odkrycia Alberta Einsteina pokazały, że fizyczny wszechświat złożony jest z czystej energii, której nie można zniszczyć czy też tworzyć, a jedynie transformować energię lub materie w inną jej formę.
Doświadczenie to przekonało mnie do głębokiej analizy tematu energii wizualnej zarówno w jej formalnym aspekcie jak i analizie zakresu istnienia owej energii wizualności. Tworzenie stało się przetwarzaniem i ukierunkowaniem energii w konkretnym celu przekształcenia istniejącego już w nas potencjalnego ładunku...

 

monidło midasaW obszarze sztuki współczesnej ulubionym polem zainteresowań artysty jest jej intelektualny aspekt. W tym obrębie wykorzystuje instalacje oraz zróżnicowane obiekty jako medium wypowiedzi artystycznej. Tematycznie jego twórczość oscyluje wokół problemów ugruntowanych w strukturach społecznych. Twórca skupia swoją uwagę na obecnych problemach socjologicznych, które odgrywają ogromną rolę w procesie kreowania świadomości społecznej. Główną osią rozważań twórczych jest dla artysty jednostka i jej kształtująca się indywidualna tożsamość w obliczu konformizmu i wpływu społecznego. Innym obszarem pogłębiania doświadczeń artystycznych Formeli jest rysunek oraz malarstwo. W obu tych przypadkach zakres działań praktycznych bardzo różnicuje twórczość artysty choć wyraźnie klaruje tendencję do tworzenia cykli. Zazwyczaj prace oscylują wokół prześladujących artystę w chwili obecnej emocji, które potrzebują twórczej sublimacji.


Wybrane wystawy: 2003- IV Biennale Rysunku i Malarstwa Szkół Plastycznych / Koszalin / Dokumentacja 2006- „Iluzja” Wejhrowskie Centrum Kultury / Wejherowo 2013-„Tu nie ma miejsca na emocje” Stacja Kultury / Reda / Dokumentacja 2013- “Człowiek I Budowla” Spichlerz Sztuki / Wejherowo / Wystawa polskich artystów niezależnych / Katalog 2016 – „De Rerum Natura” Galeria Filharmonii Kaszubskiej / Wejherowo / Dokumentacja 2016- “Magja” Cafe Anioł / Gdynia / 2017- „Magja” Miejska Galeria Engram / Miasta Ogrodów / Katowice / Artykuł 2017- „Magja” Piwnica Pod Baranami / Kraków / Dokumentacja

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/events/144660649540922/


Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gaksobota, 17 marca 2018
Gromada Sobieszewo (12:00)
WWW BANNER - gromada

 

17.03.2018 r. /sobota/ godz.12:00

Gdański Archipelag Kultury wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola zapraszają:

„GROMADA SOBIESZEWO”

SPOTKANIE

 

Zapraszamy na spotkanie z  Gośćmi, którzy przeniosą nas do czasów świetności dawnego Sobieszewa. Zobaczymy najnowsze nabytki archiwalnych fotografii pochodzących z kolekcji Bartosza Gast oraz Macieja Mogilnickiego. Zaprezentujemy również sensacyjne wyniki badań o nieistniejącej już Stacji Ratownictwa Brzegowego znajdującej się nieopodal wejścia nr. 16 w Sobieszewie.

 

m 400 7 Bartosz K. Gast oraz Maciej Mogilnicki, autorzy ukazujących się od 2012 r. kalendarzy „Sobieszewo na starych pocztówkach” postarają się przybliżyć problematykę pracy nad tak specyficznym wydawnictwem. Dowiemy się m.in.: jakie dylematy towarzyszą przy wyborze fotografii, jak umiejętnie wykorzystać posiadany zasób zgromadzonego materiału. Jednocześnie autorzy opowiedzą o pracach i ciekawych historiach jakie towarzyszyły przy kreacji najnowszego kalendarza na 2018 r. Prezentacja będzie okazją do uzupełnienia swoich zbiorów o aktualne jak i archiwalne wydanie kolekcjonerskiego kalendarza.

 

 

 

W drugiej części zapraszamy na spotkanie prof. Antonim Komorowskim, który przedstawi efekty swoich badań i zaprezentuje nieznaną dotąd historię przedwojennej Stacji Ratownictwa Brzegowego, która była zlokalizowana na Wyspie Sobieszewskiej.

 

m 400 do plakatuW rejonie obecnej polskiej granicy morskiej (od Świnoujścia do granicy wschodniej) działało przed wojną ponad 25 Stacji Ratownictwa Brzegowego. Zasługą drużyn ratowniczych jest uratowanie wielu rozbitków i udzielenie pomocy jednostkom na mieliźnie w pobliżu brzegu.  Jedną z gdańskich Stacji Ratownictwa Brzegowego była stacja zlokalizowana w Bohnsack (dziś Sobieszewo). Powstała w 1891 r. i była wyposażona w łódź ratowniczą, którą przewożono w razie potrzeby do plaży na wózku torowym oraz w aparat rakietowy do wystrzeliwania rzutek. Do 2017 r. sądzono, że budynek stacji Sobieszewo został zniszczony podczas działań wojennych lub tuż po wojnie. Przypadek sprawił jednak, że podczas pobytu w Sobieszewie udało się odkryć, dzięki zachowanemu kształtowi dużego okna w Tawernie Robinson, iż budynek ten jest pozostałością dawnej Stacji. Ten sensacyjny fakt potwierdziły analizy dokumentów archiwalnych i pomiary elementów budynku. Na dodatek wykonano graficzną rekonstrukcję budynku stacji i nałożono jego zarys na współczesną fotografię Tawerny. Wyniki analiz i efekty rekonstrukcji będą mogli Państwo poznać podczas sobotniego wydarzenia w „Wyspie Skarbów” GAK na Wyspie Sobieszewskiej.


Bartosz Krystian Gast – entuzjasta i popularyzator Wyspy Sobieszewskiej, pasjonat współczesnej historii Sobieszewa. Założyciel i redaktor naczelny portalu Wyspa.pl – pierwszego portalu internetowego o Wyspie Sobieszewskiej. Od kilku lat kolekcjonuje przedwojenne pocztówki z Sobieszewa, Świbna, Górek Wschodnich i Przegaliny. Od 2012 r. razem z Maciejem Mogilnickim, wydaje kalendarz „Sobieszewo na starych pocztówkach”. W jego zbiorach, oprócz pocztówek z początku XX w., znajdują się ciekawe pocztówki z Wyspy Sobieszewskiej z lat 50., 60. i 70. Dzięki jego pocztówkom udało się ustalić położenie wielu budynków na Wyspie Sobieszewskiej, a także odtworzyć kurortowy charakter Sobieszewa z okresu międzywojennego.

www.facebook.com/SobieszewoNaStarychPocztowkach/

m 400 zdjecie bgast 2011
Maciej Mogilnicki - pasjonat historii i kolekcjoner, od urodzenia mieszkający na Wyspie Sobieszewskiej. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem pamiątek i zdjęć  związanych z historią Wyspy Sobieszewskiej. Szczególnie zainteresowany zmianami ludnościowymi i kulturowymi na terenach dawnego Wolnego Miasta Gdańska w latach 1945 - 1947.  Współautor  cyklu kalendarzy
" Sobieszewo na starych pocztówkach".
m 400 45-kadr

Antoni Franciszek Komorowski - prof. dr hab. Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, autor i współautor ponad 20 książek i monografii, artykułów i referatów naukowych. Jednym z obszarów zainteresowań prelegenta jest bezpieczeństwo morskie, historia techniki morskiej, żeglarstwo i turystyka. W dorobku profesor ma już kilka publikacji o stacjach ratownictwa w Gdańsku, Łebie, Ustce, Dziwnowie i Kołobrzegu. Zostały opublikowane głównie w zeszytach naukowych „Nautologia”, oraz wygłoszone w formie referatów.

m 400 Antoni Komorowski - kadr

 


 

 

WYSTAWA

 

5

Ekspozycja poświęcona powojennym czasom Wyspy Sobieszewskiej. Tematem przewodnim będą wspomnienia nieznanego autora z lat 40. i 50. opisujące ówczesne realia na Wyspie Sobieszewskiej. Dowiemy się m.in. o sytuacji na tym terenie tuż po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r., poznamy rys historyczny powstania Wyspy, etapy tworzenia administracji polskiej, rolnictwa, szkolnictwa etc.

 

6Uzupełnieniem narracji, będą niepublikowane, archiwalne fotografie Wyspy Sobieszewskiej z lat 60. i 70. wykonane przez Zdzisława Błażejczaka, prezesa Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Właściciel albumu, Stefan Andrzejczak przekazał go w latach 90. Stowarzyszeniu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej dla nowo tworzonego muzeum historii Wyspy Sobieszewskiej. To sentymentalna podróż do czasów powojennej świetności Wyspy Sobieszewskiej. Na kilkunastu czarnobiałych fotografiach uwieczniono m.in.: ówczesną przeprawę promową na Wyspę, port rybacki w Świbnie, śluzę w Przegalinie, wizytację gospodarstwa SHRO w Wieńcu, wizytę na terenie tzw. Forsterówki. 


Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/events/171826036937541/

 

Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gakczwartek, 22 marca 2018
Stara Kamienica (17:00)
WWW BANNER - stara kamienica

 

Wyspa Skarbów i Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury
oraz Teatr Seniora „Pełnoletni” zapraszają na spektakl

 
STARA KAMIENICA
22 marca (czwartek) godz. 17.00 wstep
 wolny

 

DSC 0418mSpektakl opowiadający o losach wielopokoleniowej rodziny, która zamieszkuje w jednej z starych gdańskich kamienic. Akcja spektaklu rozgrywa się w pokoju babci, seniorki rodu, tu zwykła się spotykać cała rodzina. Babcia jest właścicielką całej kamienicy, w której zamieszkuje razem z córką, zięciem i wnuczką. W odwiedziny do Gdańska przyjeżdża z kolei jej druga córka, majętna dama, która wyjechała za mężem do USA, do Teksasu. Babcia, pozornie bardzo schorowana i cierpiąca, nie może narzekać na brak towarzystwa i intryg rodzinnych, w które zostaje włączona. Do tego, jako zarządca kamienicy ma wciąż rękę na pulsie i interesuje się życiem innych mieszkańców domu. Pomocne w zasięganiu informacji są przyjaciółki-sąsiadki. Jaka jest kondycja moralna i finansowa domowników tej kamienicy? Czy z rodziną rzeczywiście najlepiej wychodzi się na fotografii? I co wyniknie z tych wszystkich intryg?
 
Występują:
Jadwiga Bartnicka
Teresa Dobierska
Józefa Godek
Anna Kędziora
Stanisław Kwidziński
Janina Mańkowska
Danuta Murawska
Halina Sarnowska
Barbara Tomaszewicz

 
Scenariusz: zespół wraz z Eweliną Damps
Reżyseria: Ewelina Damps
Muzyka: Paweł Zagańczyk

Z a p r a s z a m y ! 

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/events/206804253232772/

 


Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gaksobota, 24 marca 2018
Kryptonim: Marzanna (13:00)
WWW BANNER - marzanna

 

„Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury
zaprasza na wiosenną akcję pod hasłem:

"Kryptonim: Marzanna"

Wydarzenie zorganizowane dzięki współudziale Partnerów:

 Związek Harcerstwa Polskiego i Marek Gołaszewski, organizator

Rodzinnych Rajdów po Wyspie Sobieszewskiej.

 

Drodzy miłośnicy 9kultywowania  staropolskiej tradycji,

Dołączcie do kolorowej parady na Wyspie Sobieszewskiej i przywitajcie z nami WIOSNĘ! „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza małych, średnich, i tych całkiem dużych na barwny pochód przy niecodziennym akompaniamencie, afrykańskich bębnów dundun i szumu morskich fal...

 

Kultywując dawny zwyczaj chcemy ostatecznie pożegnać się z zimą!  Przepis na sukces:

  • ubierzcie kolorowe stroje
  • zabierzcie muzyczne przeszkadzajki: dzwonki, bębenki, grzechotki, trójkąty, a nawet pokrywkę od garnka i tłuczek (tym razem posłużą jako instrumenty ;)
  • dołączcie do marszu przy  energetycznej muzyce, by u celu nad brzegiem Bałtyku zwieńczyć akcję pod hasłem: „Kryptonim: MARZANNA”.

Termin akcji: 24 marca 2018 (sobota), godz.13:00 / wstęp wolny

 

Harmonogram przejścia:

godz. 13:00 - zbiórka przed siedzibą „Wyspy Skarbów” GAK ul. Turystyczna 3, Wyspa Sobieszewska.

godz. 13:00 - 13:30 - start Parady z Marzanną!
Trasa obejmie: przejście: od ul. Turystycznej 3, dalej ul. Radosną wzdłuż szlaku leśnego do ul. Falowej (na rondzie skręcamy w prawo) i dalej drepczemy wzdłuż szlaku leśnego aż do celu - plaża, wejście nr 11.

godz. 13:30 - Uroczyste unicestwienie Marzanny i zabawa przy bębnach dundun. Zachęcamy do wspólnie spędzonego czasu w radosnej atmosferze, ogrzewając się przy ognisku z ciepłą herbatą.

 

ENERGETYCZNEGO BĘBNIENIA podejmą się niewiasty:
Maria Graczyk i Maria Borecka z kolektywu
N a n d a l o o

NANDALOO – kolektyw taneczno-muzyczny, inspirowany tradycyjnymi rytmami i choreografiami ludów Afryki Zachodniej. W trakcie występów, tancerze łączą taniec Afro z wygrywaniem rytmów na bębnach basowych typu dundun. Takie niesamowicie energetyczne połączenie, przeplatane jest śpiewem, dźwiękami balafonu i tradycyjnymi aranżacjami muzycznymi na bębnach djembe i dundun, wykonywanymi przez doświadczonych muzyków z zespołu Cocodjembe. Nandaloo w języku Mandinke oznacza "lekarstwo". Taniec afrykański i gra na bębnach może działać jak panaceum, które wyzwala radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i zbliżyć do swojej prawdziwej natury. Dla nas, taniec i muzyka afrykańska to sposób na wyrażanie siebie, afirmowanie życia oraz wybudzenie energii, którą chcemy się z Wami dzielić! 

Nadaloo-resize

 

Facebook logo square 40 https://www.facebook.com/nandaloo.afro/

 

Z A P R A S Z A M Y

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40 https://www.facebook.com/events/2146946442258388/ 

Marzanna Matka Polski
Marzanna 
– słowiańska bogini związana z zimą, śmiercią, zaświatami, ale także odnawiającym się życiem i wiosennym urodzajem. Marzanna w różnych regionach Słowiańszczyzny występuje pod wieloma imionami, np. Morana/Morena, Mora, Śmiertka/Śmiercicha. Znaczenie jej imienia można rozpatrywać dwojako. Z jednej stron rdzeń „mor” ukazuje związki bogini ze śmiercią, z drugiej „mar” wiąże ją z ekumeną wody (łac. mare – morze). Te dwa znaczenia nie są zresztą tak odległe od siebie, jak mogłoby się wydawać. Bóstwa łączone ze sferą śmierci i władające zaświatami bardzo często są związane także z wodą oraz płodami rolnymi, bydłem i ogólnie pojętym urodzajem.

Obok swojej zaświatowej, mrocznej strony związanej ze śmiercią, Marzanna ma także pozytywne oblicze, gdyż obdarza świat życiodajnymi mocami wody i urodzajem. Jest ona swego rodzaju uosobieniem sił przyrody, słowiańską wersją Matki Natury. Na taką interpretację jej postaci wskazuje wiele atrybutów o wyraźnej symbolice płodności, urodzaju, życia: strój panny młodej i wieniec, zioła, kłosy zbóż, złote jabłko oraz złoty klucz (służący do otwierania wrót zaświatów), rośliny takie jak odporny na mróz wrotycz, czy marzanka wonna.

 Źródło:
https://slowianskibestiariusz.pl/bogowie/marzanna/

Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gakFestiwal   Festyn   Koncert   Konkurs  
Teatr   Warsztaty / zajcia   Wystawa